Europejskie Dni Dziedzictwa 2011

Napisał Administrator | wtorek, 23 sierpnia 2011 13:35 | 0 comments

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 r. Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 r. zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny. Właśnie takie inicjatywy sprawiają, że idea EDD zyskuje nowych zwolenników, stając się tym samym najważniejszym wydarzeniem kulturalnym Starego Kontynentu.Z każdym rokiem imprezy organizowane w ramach EDD zyskują na popularności.

Kamienie milowe temat EDD w 2011 w Polsce, ma zwrócić uwagę na wkład Rzeczpospolitej na przestrzeni dziejów w rozwój Europy. Kamienie milowe takie jak Zjazd Gnieźnieński, Rzeczpospolita Obojga Narodów, Konfederacja Warszawska, Odsiecz Wiedeńska, czy Konstytucja 3 maja, są naszymi cegiełkami w budowę wspólnej Europy. Wkład ten pragniemy również podkreślić specjalną wystawą, wpisująca się w temat obchodów EDD, której oficjalną inaugurację planujemy podczas wrocławskiego Forum.Pragniemy zainteresować społeczeństwo najważniejszymi wydarzeniami w historii Polski, przywołać daty, miejsca, twórców i tradycje oraz związane z nimi zabytki kultury materialnej i niematerialnej.

Koordynatorem regionalnym obchodów EDD 2011 w województwie zachodniopomorskim jest Biuro Ochorony Zabytków w Szczecinie. Gminna Biblioteka Publiczna w Domasławicach w tym roku będzie czynnie w obchodach. Na 30 września zaplanowaliśmy:

• OTWARCIE WYSTAWY FOTOGRAFICZNEJ „ZABYTKI SAKRALNE GMINY DARŁOWO". Wystawę tworzyć będą fotografie wykonane podczas zajęć prowadzonych na terenie gminy Darłowo w: Bukowie Morskim, Dobiesławiu, Jeżycach, Słowinie, Krupach, Boleszewie, Starym Jarosławiu, Kowalewicach, Barzowicach, Cisowie
  • Otwarciu towarzyszy wykład Konstantego Kontowskiego – kustosza darłowskiego Muzeum Zamku Książąt Pomorskich o historii i dziedzictwie kulturowym Ziemi Darłowskiej.

Program Ramowy EDD w województwie zachodniopomorskim.