Rok Czesława Miłosza

Napisał  Administrator środa, 05 stycznia 2011 14:50 | 1 comment
  • Drukuj
  • E-mail
Rok Czesława Miłosza w GBP Domasławice Rok Czesława Miłosza w GBP Domasławice m

W 2011 mija setna rocznica urodzin Czesława Miłosza. Urodzony w Szetejniach, w sercu litewskiego matecznika, wygnany stamtąd przez tragiczne wydarzenia XX wieku, mieszkał kolejno w Warszawie, Krakowie, Paryżu, Stanach Zjednoczonych, by u kresu stulecia powrócić do Polski.
Był nie tylko poetą, prozaikiem, tłumaczem, czytanym na całym świecie eseistą, ale także niezwykle wnikliwym obserwatorem i świadkiem epoki.

Mamy nadzieję, że stulecie urodzin Czesława Miłosza stanie się okazją do ponownego spotkania z jego dziełem, które nie od dziś pobudza do twórczej refleksji nad kondycją współczesnego świata.

 

Na program Roku Miłosza złożą się nowe wydania książkowe, konferencje, dyskusje, poświęcone mu wystawy, organizowane w Polsce i za granicą – od Krasnojarska przez Wilno, Krasnogrudę, Kraków, Paryż po Nowy Jork i San Francisco. Jego najważniejszym punktem będzie druga już edycja Festiwal Miłosza, odbywająca się w Krakowie (9-15 maja 2011).

GBP w Domasławicach również postanowiła uczcić setną rocznicę narodzin Czesława Miłosza urządzając wystawkę książek Noblisty. W ciągu roku planujemy urządzić wspólne czytanie poezji Miłosza, dyskusje... W naszym księgozbiorze posiadamy kilka książek Miłosza, zapraszamy Państwa do lektury!

Czesław Miłosz w internecie:

  • www.milosz365.pl - informacje na temat uroczystości, konferencji oraz innych wydarzeń związanych z Noblistą, a także wcześniej niepublikowane materiały, w tym nagrania Poety czytającego własne wiersze.
blog comments powered by Disqus