Obchody Eurpejskich Dni Dziedzictwa

Napisał Administrator | poniedziałek, 14 września 2015 17:21 | 0 comments

W piątek 11 września w Zespole Szkół w Dąbkach miały miejsce obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbywają się pod hasłem „Utracone dziedzictwo". Uroczystość zgromadziła uczniów szkół z terenu gminy Darłowo, zaproszonych gości, wśród nich wójta gminy Radosława Głażewskiego oraz wicestarostę sławieńskiego Jana Krawczuka. Wśród zaproszonych gości znalazł się również zespół „Domasławianie" z Domasławic.

W programie obchodów był między innymi wykład lokalnego pasjonata historii Jana Górskiego, który w Dąbkach prowadzi Muzealną Izbę Tradycji, część eksponatów zabrał ze sobą tworząc mini wystawę. Jan Górski w ciekawy sposób przybliżył zastosowanie i historię dawnych przedmiotów, historię Dąbek i okolic, opowieść przeplatając mnóstwem anegdot. Wykład uzupełniła wystawa zdjęć dawnych Dąbek, głównie nieistniejącej już zabudowy ryglowej.
Kolejną osobą, która podzieliła się z młodzieżą swoimi wspomnieniami była Maria Sawicka, która prowadzi w Dąbkach dom wczasowy i pamięta Dąbki, które już bezpowrotnie przeminęły. Opowieści były przeplatane wspólnym śpiewem piosenek harcerskich i patriotycznych.
Obchody zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Domasławicach we współpracy z Zespołem Szkół w Dąbkach i 18 DH im. Ratowników Morskich w Dąbkach. Biblioteka włączyła się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa po raz piąty.