Obchody Europejskich Dni Dziedzioctwa 2013

Napisał Administrator | poniedziałek, 30 września 2013 12:03 | 0 comments

W piętek 27 września w GBP w Domasławicach odbyły się obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Nawiązując do hasła tegorocznej edycji EDD "Nie od razu Polskę zbudowano" zaproszeni goście: pani Janina Górecka z Darłowa oraz pan Ryszard Chalecki z Jeżyczek opowiedzieli swoje losy wojenne oraz powojenne - swoje początki na "ziemiach odzyskanych".

W trakcie uroczystości można było obejrzeć wystawę przygotowaną ze starych zdjęć otrzymanych od mieszkańców oraz skanów dokumentów m.in. akty nadania ziemi.

Przygotowaliśmy również ekspozycję sprzętu domowego użytku, aby można porównać na przykład jakim sprzętem prasowaliśmy dawniej a jakim dziś. Zrobiliśmy także kilka drewnianych zabawek, inspirując się dawnymi zabawkami.

Aby przybliżyć smaki towarzyszące naszym babciom i dziadkom przygotowaliśmy tradycyjne jadło: chleb domowego wypieku ze smalcem, ogórkami, parowane kartofle ze śledziem lub skwarkami, szarpane kluski ze skwarkami i maślanką.

Uroczystość przebiegły w miłej, dość kameralnej atmosferze. Gminna Biblioteka Publiczna w Domasławicach brała udział w obchodach EDD po raz trzeci.