Academica

Gminna Biblioteka Publiczna w Domasławicach zaprasza do korzystania z Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica

– jeśli piszesz pracę pracę licencjacką/magisterską/dyplomową

– jesteś uczniem/studentem/nauczycielem

– zajmujesz się pracą naukową

– chcesz rozwijać swoje zainteresowania

Skorzystaj z zasobów CWPN Academica, która jest dostępna w Czytelni MBP w Darłowie.

Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych Academica to system wypożyczania elektronicznych wersji książek i czasopism, który daje możliwość dostępu do zbiorów Biblioteki Narodowej bez konieczności podróżowania do Warszawy. W zasobach wypożyczalni Academica znajdują się pełnotekstowe publikacje ze zbiorów Biblioteki Narodowej – monografie, podręczniki, skrypty, artykuły, całe numery czasopism, jak również grafiki, plakaty, fotografie, rękopisy, pocztówki, mapy, nuty i inne dokumenty – obecnie ponad 1,9 mln publikacji. Stale rozbudowywane zasoby Academiki obejmują współczesne piśmiennictwo naukowe ze wszystkich dziedzin wiedzy, a w tym także najnowsze wydania podręczników akademickich oraz aktualne numery fachowych czasopism specjalistycznych, jak również teksty źródłowe, literaturę piękną oraz zbiory specjalne. Jej bogaty i różnorodny zasób sprawia, że z wypożyczalni korzystać mogą naukowcy, studenci, nauczyciele, uczniowie szkół średnich oraz osoby, które poszukują literatury pozwalającej na rozwijanie zainteresowań. Publikacje z domeny publicznej są dostępne w otwartym Internecie (academica.edu.pl), natomiast utwory chronione prawem autorskim, których obecnie jest 1,1 mln są udostępniane na terminalu w Czytelni biblioteki w Domasławicach. Aby skorzystać z tego narzędzia należy posiadać ważną kartę biblioteczną oraz zaakceptować Regulamin udostępniania zbiorów.

Bezpłatnej rejestracji Czytelników dokonują bibliotekarze w Czytelni bibilioteki. Po zarejestrowaniu Użytkownika w systemie, otrzymuje on indywidualne dane dostępowe (login – będący numerem PESEL oraz hasło). Przy ich pomocy może logować się do systemu Academica na wydzielonym terminalu, a także dokonywać na domowym komputerze rezerwacji wybranych publikacji w systemie (rezerwacja to zgłoszenie przez Użytkownika chęci otrzymania dostępu do konkretnych publikacji, w wybrane godziny, we wskazane dni na terminalu bibliotecznym). Rezerwacji publikacji można dokonać poprzez formularz rezerwacyjny dostępny na stronie academica.edu.pl na wybrane terminy, na najbliższe 14 dni.